Realia streamingu czyli jak zarabiać na Spotify cz.1

Mamy styczeń 2020. Artyści budzą się ze snu po świątecznym odpoczynku i soczystym sylwestrze z wizją zaplanowania roku pod względem koncertów. Przyszłość wygląda lukratywnie – 100 koncertów? easy. (Tutaj wyobraź sobie dzwięk zatrzymującego się szybko gramofonu).

Marzec 2020 – w rynek muzyczny uderza pandemia. Rok który miał okazać się bardzo obfity nagle wygląda słabo. 6 i 7 cyfrowe przychody zamieniają się w kieszonkowe. Ale czy dla wszystkich?

Pezet – Magenta Tour w Gdyni (Foto: K. Makurat / Tarakum.pl)

Artyści coraz poważniej traktują serwisy streamingowe. Jednym z dowodów na to może być niedawna premiera reedycji albumu Eis – Gdzie jest Eis? na którego pojawienie się na Spotify czekałem od początków Spotify. Oczywiście istnieje wiele serwisów streamingowych ale dla większości artystów liczą się tylko 3, z czego jeden z serwisów na ten moment zasługuje na największą uwagę.

  1. Spotify
  2. Apple
  3. Deezer

Spotify nie ma sobie równych jeżeli chodzi o udział w rynku streamingu muzyki i jest platformą którą większość artystów wykorzystuje do zaplanowania przychodów oraz analizy swoich słuchaczy. To nie znaczy, że Apple czy Deezer się nie liczą – chodzi tylko o to, że ich wpływ na przychód artystów nie jest tak duży jak Spotify. Do tego Spotify oferuję aplikację „Spotify for Artists” która pomaga artystom zrozumieć swoich słuchaczy poprzez dane takie jak lokalizacja, wiek, etc. To przydatne narzędzie do powiększania bazy swoich słuchaczy.

Jeżeli chodzi o rynek Angielski, Spotify płaci około £0.004 za jedno odtworzenie. Brzmi to jak jakiś żart, prawda? Trochę tak jest, ale 1 milion razy 0.004 to £4,000. Patrząc w skali światowej, undergroundowe hity mogą wygenerować 5 milionów streamów albo więcej. To £20,000. Hity komercyjne często osiągają 50 milionów streamów lub więcej. Czyli £200,000.

W grę wchodzą jeszcze oczywiście fizyki. Polska to ewenement, gdzie sporo osób ciągle kupuje płyty gdzie zarobek jest znacznie większy. Na zachodzie streamy liczą się dużo bardziej a dni sprzedaży fizyków wyparła cyfrowa epoka. Naturalnie, cyfrowy produkt ma dużo mniejszą wartość niż fizyczny. Ten pierwszy trzeba wyprodukować, ten drugi trzeba wysłać na serwer.

Platforma Spotify for Artists

Teraz już wiesz, że jeden odsłuch Twojego numeru jest warty jakieś £0.004. Żeby ta matematyka miała jakikolwiek sens trzeba to pomnożyć przez ilość. Twoje utwory muszą oscylować w setkach tysięcy jeżeli masz zamiar wyżyć z samych streamów. Większości młodych artystów ciężko osiągnąć chociażby 1000 streamów a wizja stu tysięcy czy miliona wydaje się nieosiągalna. Ale to nie prawda.

Z mojego doświadczenia wynika, że im więcej streamujesz tym więcej streamujesz. Wiesz o co mi chodzi? To znaczy, że im więcej osób trafia na Twoją muzykę, tym bardziej Spotify pomaga budować Twój algorytm ponieważ widzi że na Twoją muzykę jest popyt. To sprawia, że w interesie Spotify jest pokazywać Twoją muzykę większej ilości ludzi. Oni zarabiają, Ty zarabiasz.

Oczywiście są jeszcze playlisty które bardzo pomagają w promowaniu Twojej muzyki, ale to temat na osobny artykuł.

W kolejnej części podam Wam listę 8 rzeczy o których powinniście pamiętać jeżeli interesuje Was zarobek ze streamingu.

Autor: Nik Nagarkar (www.cvlture.tv)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on reddit
Reddit

Zostaw Komentarz

INNE NEWSY

Realia streamingu czyli jak zarabiać na Spotify cz.1

Mamy styczeń 2020. Artyści budzą się ze snu po świątecznym odpoczynku i soczystym sylwestrze z wizją zaplanowania roku pod względem koncertów. Przyszłość wygląda lukratywnie – 100 koncertów? easy. (Tutaj wyobraź sobie dzwięk zatrzymującego się szybko gramofonu). Marzec 2020 – w rynek muzyczny uderza pandemia. Rok który miał okazać się bardzo obfity nagle wygląda słabo. 6 i 7...

Raperzy z UK na Cypherze czyli DJ Green One promuje nadchodzący mixtape.

Pierwszy klip promujący album DJ Green One Mixtape vol.1. W numerze udzieliło się 6 raperów z różnych rejonów w UK – Lukel, Chaos, Remek, Arab, TRL i Argon. Według nas najlepiej poleciał Argon. Czekamy na kolejne numery od chłopaków.

Nowa akcja #rapwuknetwork czyli pokaż się i daj feedback. 15 Najlepszych numerów!

O co chodzi? #rapwuknetwork to akcja skupiona na zbudowaniu największej sieci współpracy pomiędzy artystami na emigracji. Co środę w naszych social mediach zbieramy Wasze premiery zachęcając do wzajemnej oceny oraz wsparcia między artystami. Lecimy! Cisek – „Silny charakter” (prod. High Five Records) Lyric Video Cisek to gość otwierający zestawienie. Dostajemy numer w oryginalnym stylu gdzie...